Wyszedłeś z salonu? Jesteś zachwycony fryzurą? Zastanawiasz się czy jutro będziesz wyglądać tak samo?

Będziesz. Będziesz, jeśli zmienisz przyzwyczajenia i zamiast używania wyłącznie suszarki do włosów, grzebienia i ewentualnie lakieru do włosu lub żelu, zaczniesz używać prawdziwych kosmetyków dla mężczyzn – pomad.

Pomada – brzmi dziwnie, natomiast jest to podstawowy kosmetyk do stylizacji włosów dla każdego gentlemana i koniecznie trzeba je mieć je w pobliżu swojego lustra w domu. Naprawdę niewiele osób wie co to pomada i nie wie o nich nic, jednak wystaczy raz jej użyć…

Poniżej garść pojęć i informacji na temat świata pomad.

W prostych słowach, pomada to podstawowy kosmetyk pomagający ułożyć, wystylizować i odżywić włosy. Jest ona dodatkiem do dobrze ściętych przez barbera włosów. On robi pierwszy krok i tak przygotowuje włosy, by po nałożeniu pomady, bezproblemowo je układać i stylizować.

Podstawowy podział pomad to pomady wodne i woskowe. Skąd takie nazwy? Różnią się po prostu podstawowym składnikiem. Podstawą pomad wodnych jest… woda a podstawą pomad woskowych jest… (odpowiedzcie sobie sami).

Pomady wodne – idealne dla początkujących choć tak naprawdę używają je wszyscy. Pomada wodna jest bardzo prosta w nakładaniu i łatwo się zmywa z włosów – wystaczy woda, szampon i po sprawie. Po nałożeniu pomady wodnej powstaje na włosach delikatna „skorupa”, jednak wystaczy trochę włosy skropić wodą i można fryzurę układać na nowo. Pomady wodne stosuje się dla mniej skomplikowanych fryzur. Jedna z najbardziej popularnych pomad wodnych to tzw. „niebieska świnia” marki Reuzel. Stosujemy ją w Barber Shop Krosno i jest to podstawowa pomada wodna używana przez naszego Maestro.

Pomady woskowe wymagają już trochę doświadczenia i pozwalają na dużą dozę ekstrawagancji. Nakłada się je przede wszystkim na ciepło – wystarczy rozgrzać niewielką jej ilość w dłoniach lub np. suszarką czy wkładając puszkę do gorącej wody, jednak należy zwrócić uwagę, iż zdecydowanie trudniej się ją zmywa, gdyż nie wystarczy do tego zwykła woda a potrzebny jest specjalny szampon do zmywania pomad woskowych. W przeciwieństwie do pomad wodnych, nie zasychają na głowie. Wydaje się, że dużo z tym zachodu ale efekt jest tego warty.

Magiczne określenie przy doborze pomad – „chwyt”. To nic innego jak po prostu siła utrzymywania ułożonych przez nas włosów. Pomady dzielimy na pomady z chwytem słabym, średnim i mocnym. W zależności jaką pomadę wybierzemy, przełoży się to na szybkość jej zastygania na włosach, siłę sklejenia i trwałość fryzury. Najczęściej używane są pomady o średnim i mocnym chwycie.

Jednak należy zwrócić uwagę, iż pomady woskowe o tzw. mocnym chwycie to już zabawa dla doświadczonych użytkowników albo dla osób o bardzo grubych, kręconych włosach, które trudno ujarzmić innymi kosmetykami.

I ostanie określenie – mat czy połysk. Tu chyba nie trzeba tłumaczyć podziału, z tym, że po zastosowaniu pomady z połyskiem wcale nie będziemy świecić jak Rudolph Valentino z brylantyną.

Średnia lub dobra pomada przy dużym opakowaniu (małych 30 gramowych nie opłaca się kupować) to wydatek od 55-60 zł w górę. Dużo? Wcale nie. Fakt, jednorazowy wydatek na kosmetyk dla faceta robi wrażenie jednak ponad 100 gramowe opakowanie pomady spokojnie starcza na 2-3 miesiące użytkowania. I uwierzcie nam albo przekonajcie się sami, tanie produkty czy produkty z drogerii niczym nie przypominają markowych pomad dostępnych w specjalistycznych salonach barberskich. Gdyby te tanie były dobre lub co najmniej przyzwoite to w salonach nie stałyby puszeczki po 80-100 zł.

Spytaj naszego Maestro a na pewno doradzi Ci właściwą pomadę. Barber Shop Krosno to jedyne miejsce w okolicy gdzie kupisz markowe pomady i inne kosmetyki do pielęgnacji włosów i brody. Z dnia na dzień wybór będziemy mieli coraz większy a ceny konkurencyjne. No i zawsze będziesz mógł sprawdzić, powąchać, dotknąć tego co kupujesz z fachową poradą w cenie.

Obecnie w naszym salonie dostępnych jest kilka rodzajów markowych pomad wodnych, woskowych i tzw. glinek do włosów.

Zapraszamy.